Novice, članki in odmevi ...

UTRINKI V OBJEMU KLASIKE
Leto 2014/2015  |  17.04.2015  |  Videno: 361501  |  A+ | a-
Solni cvet, april 2015
Branka Kljun, Radio Koper


V dvorani sv. Frančiška Asiškega v Kopru je 29. marca nastopil Simfonični orkester Cantabile iz Logatca. V programu, ki so ga izvajalci poimenovali »Utrinki v objemu klasike«, je bilo tudi novo delo primorskega avtorja Bojana Glavine. Uvertura k operi »Čarobna piščal« W. A. Mozarta, »Serenada« B. Ipavca, »Simfonija št. 8 v h-molu« F. Schuberta, »Utrinki« za godala Bojana Glavine, Gomezova »Ave Maria« in Arija iz Leharjeve »Juditte« je bil program koncerta Simfoničnega orkestra Cantabile, enega redkih slovenskih simfoničnih amaterskih orkestrov. Dvorano sv. Frančiška Asiškega je napolnil zvok mladosti in ubrane živahnosti. Orkester kar poka od mladostne zagnanosti, ki  je – kot pove njegov dirigent in ustanovitelj Marjan Grdadolnik – nastal pred petimi leti, v svojih vrstah pa združuje mlade glasbenike z vseh  vetrov.

Dirigent Marjan Grdadolnik:

»V orkestru nas je čez šestdeset, večji delež glasbenikov je iz Logatca, drugače pa prihajajo iz vse Slovenije, tudi s Primorske. Orkester sestavljajo perspektivni mladi glasbeniki; nekateri so že profesorji glasbe, drugi pa še študirajo. Ustanovitev orkestra leta 2010 je bila moja želja in na začetku si nisem niti predstavljal, kaj bo ta orkester pomenil, kam nas bo peljala pot, in moram reči, da sem nad tem, kar se zdaj dogaja,  večkrat res navdušen. Schubertova 'Nedokončana simfonija' je prva velika partitura, ki smo se je lotili. Naša prioriteta je originalna klasična glasba, posegamo pa tudi po drugih žanrih. Tako smo sodelovali z odličnim glasbenikom Galom Gjurinom, s katerim smo koncertirali po vsej Sloveniji, tudi v Cankarjevem domu v Ljubljani, kar je bila med drugim za nas zelo lepa izkušnja. Redno sodelujemo s sopranistko Mojco Bitenc, odlično pevko, ki vedno znova navduši občinstvo tako doma kot v tujini. Lani smo uspešno gostovali na festivalu v Saint-Tropezu ter takoj po koncertu dobili vabilo organizatorjev še za leto 2016, eden glavnih razlogov pa je bil temperamenten nastop naše sopranistke. Skladba 'Utrinki' za godala, ki jo je napisal Bojan Glavina, je tudi razlog, da smo izvedli koncert na Primorskem – v Kopru. Želeli smo jo predstaviti  v okolju, kjer skladatelj živi in deluje. Občinstvo je bilo navdušeno, aplavz se kar ni končal, tako da sem vesel, da nam  je izvedba uspela.«

Skladatelj Bojan Glavina:
»To je skladba, ki je nastala pred osmimi leti, namenjena pa je mladinskim godalnim orkestrom. Napisana je v petih krajših stavkih, je neke vrste suita. Uvodni stavek je 'Promenada', po njem pa se zvrstijo še stavki 'Spomin', ki je liričen, zasanjan, sentimentalen in romantičen, 'Igra v dežju', ki ga godala izvajajo pretežno z načinom pizzicato (igranje brez loka, trzanje strun s prsti), 'Ples ob ognju', ki je najhitrejši in najbolj temperamenten, cikel pa zaključuje 'Jutranja zvezda', lirična in eterična skladba, ki nas s svojimi impresionističnimi harmonijami 'ponese v nebo'. Krstna izvedba se je po spletu takšnih in drugačnih okoliščin zgodila komaj zdaj, po osmih letih od nastanka skladbe. K pisanju skladbe so me takrat nagovorili nekateri kolegi iz glasbene šole; a nekateri potem recimo v svojem orkestru niso imeli dovolj  viol, drugim se je skladba zdela prezahtevna za njihov orkester … Moj nekdanji ravnatelj GŠ Koper, g. Borut Logar, tudi nekdanji dolgoletni dirigent Obalnega orkestra, mi je ob tej izvedbi dejal, da je celo dobro in prav, da skladbo prvič izvajajo zreli glasbeniki, ker so 'Utrinki' z izvajalskega, predvsem izraznega vidika kar zahtevni ter zahtevajo res zrelo in poglobljeno izvajanje. Zanimivo je, kako je moja skladba prišla do logaških glasbenikov. V tem orkestru igra violino tudi g. Damijan Bogataj, ki je obenem direktor Založbe Bogataj iz Idrije. Z njim kot založnikom sodelujem že vrsto let – vse od leta 2000, ko je bila v njegovi založbi natisnjena moja klavirska skladba 'Idrijska suita' ter kasneje še vrsta drugih skladb. Leta 2009 so pri njem izšli tudi 'Utrinki', ki jih je zdaj ponudil tudi temu orkestru. V čast mi je, da se je orkester posvetil moji skladbi in jo v Kopru tudi res izvrstno izvedel.«

Komentar avtorja k skladbi
Utrinki za godala so nastali leta 2008 z namenom, da obogatijo literaturo za mladinske godalne orkestre. Tovrstnih slovenskih skladb ni veliko, zato sem se takrat na pobudo nekaterih kolegov v glasbeni šoli odločil, da napišem pet kratkih skladb, ki bi bile tako vsebinsko kot tudi tehnično-izvajalsko primerne za mlade glasbenike. Tem petim miniaturam sem dal opisne naslove ter jih združil v cikel z naslovom 'Utrinki'. 'Promenada' predstavlja uvod, preludij v ta cikel, in vsebuje tudi nekatere nezavedne reminiscence na Promenado M. Musorgskega iz njegovih 'Slik z razstave'. Začetno temo in tudi pomembnejšo vlogo v njej imajo viole. 'Spomin' je nostalgično obarvan utrinek s trenutki zamišljenosti. 'Igra v dežju' je tridelna ter se začne in konča s pizzicatom v vseh godalih, kratek srednji del pa samo za nekaj trenutkov pomiri pršenje deževnih kapljic, ki ponovno nadaljujejo svojo igro. 'Ples ob ognju' je edini stavek v res hitrem tempu. Sedemosminski takt s fortissimom aktivira celoten ansambel, tako da je v skladbi prisoten močan energetski naboj. Cikel 'Utrinkov' se zaključi z 'Jutranjo zvezdo', nežnim, prosojno eteričnim stavkom, v katerem po zvezdnati noči zavibrirajo in zazvenijo pastelne barve prebujajočega se dneva.