Novice, članki in odmevi ...

Naj bo ogenj! Naj misli prečisti ustvarjalni glasbeni požar
Leto 2024/2025  |  28.11.2024  |  Videno: 68  |  A+ | a-
Jutri bo zazvenela tudi glasba jubilantov: 90-letnega Vinka Globokarja in 70-letnega Uroša Rojka. Fo
Jutri bo zazvenela tudi glasba jubilantov: 90-letnega Vinka Globokarja in 70-letnega Uroša Rojka. Fo
Primorske novice
Besedilo: Maja Pertič Gombač
Foto: izb arhiva zavoda SPLOH



Ogenj, kot simbol preobrazbe, strasti, ustvarjalnosti in moči, a tudi metafora uničenja in vojne, je tema 9. bienala sodobne glasbe, ki se začenja jutri, a že danes vabi z uverturo v Glasbeni šoli Koper, kjer bodo ob 20. uri odprli video razstavo ob 120. obletnici rojstva Srečka Kosovela in na koncertu predstavili novo ploščo Luise Antoni. Že jutri ob 19. uri v Pokrajinskem muzeju sledi simpozij in koncert z glasbo Uroša Rojka in Vinka Globokarja v produkciji zavoda Sploh.


“Sodobna glasba mora vzbujati različna čustva, ker nas opozarja, da smo živi, da moramo biti čuječi do vsega, kar se dogaja,” je prepričana Tatjana Jercog, predsednica Društva prijateljev glasbe Koper, ki z Michelelejem Marellijem tudi umetniško sokurira festival. Društvo ga z Glasbeno šolo Koper prireja že v deveto, v ospredju pa je izvirna glasba, ob kateri, kot pravi sogovornica, včasih prevlada zmotno prepričanje, da jo je težko razumeti. “V resnici je dovolj, da se prepustimo občutkom, da ničesar ne pričakujemo, da smo radovedni, da si dovolimo občutiti vse dimenzije naših emocij. Mogoče bo to strah ali nelagodje … vendar ali niso to občutki, ki jih imamo ob branju svetovne kronike?” se sprašuje. In poudarja: “Velika prednost koncertov je ravno ta, da lahko vsa ta čustva podelimo z vsemi prisotnimi in tako se lahko negativni občutki spremenijo v moč, v zavedanje da nismo sami, v upanje, da lahko s skupnimi močmi soustvarjamo boljše okolje.”

Iskricam sledi ogenj in nato še žerjavica
Po današnji uverturi v Glasbeni šoli, razstavi in predstavitvi, tretjem od treh dogodkov, nekakšnih iskric, s katerimi so napovedali bienale, se bo jutri začel ognjeni, glavni del programa: ob 19. uri v Pokrajinskem muzeju Koper zazvenela glasba Uroša Rojka in Vinka Globokarja - prvi letos obeležuje 70, drugi pa 90 letnico - , ki jo bodo izvedli Irena Z. Tomažin, Anja Clift, Špela Mastnak, Uroš Rojko, Matej Šarc in Luka Juhart, dogodek pa podpisuje zavod Sploh. V soboto bo na vrsti kvartet airborne extended iz Avstrije, v nedeljo ob 19. uri bosta v palači Gravisi Buttorai nastopila violončelist Claudio Pasceri in tolkalec Simone Beneventi iz Italije. V ponedeljek ob 19. uri bo v koncertni dvorani Glasbene šole zazvenela violina Hannah Weirich iz Nemčije, v torek ob isti uri pa še znameniti pihalni ansambel Slowind, s čimer bo uradni del sklenjen. Sledi še svojevrstna žerjavica, saj bo v sredo pod okriljem niza Šelestenja nastopil Zbor Slovenske filharmonije, ki bo ob 70-letnici Alda Kumarja izvedel izbor njegovih skladb, skladatelj pa bo o njih spregovoril na pogovoru med koncertom.

Glasba, ki želi spodbuditi moč misli
“Kot prireditelji si želimo biti glasniki dogodkov današnjega časa. Skupaj z mednarodno priznanimi izvajalci si želimo izražati svoj ogenj in dokazati, da mora umetnost ljudi združevati, jim prinašati upanje, jih opozarjati. Velik navdih so nam bili prodorni in neizmerno sodobni verzi pesmi Srečka Kosovela, čigar 120. obletnico rojstva praznujemo letos. Ves naš trud pa bo lahko poplačan le, če bomo naše misli, želje in strasti podelili s poslušalci.” Kosovel je napisal: “Ogenj smo, ki mora izgoreti, izžareti v to temo, da jo razsvetli. A ogenj ni materija, ampak poslanstvo. (...) naše poslanstvo (je) - poslanstvo prisotnosti,” pravi Jercog.

Želi si, da bi bili vsi prisotni v času, v katerem živimo, skratka čuječi in pozorni na izzive naših dni. “Spodbujajmo misli, saj, kot je ugotovil že Giordano Bruno, so misli materija, in mogoče potrebujemo samo več dobrih misli, da bi kljubovali dogajanjem v današnji družbi,” sklene in vabi na dogodke, ki so - z izjemo sredinega koncerta z niza Šelestenja - brezplačni.