Novice, članki in odmevi ...

Letošnji občinski praznik bo poseben
Leto 2024/2025  |  03.07.2025  |  Videno: 5  |  A+ | a-
Mandrač
Besedilo: ur

Župan Občine Izola tradicionalno podeli občinske nagrade na proslavi občinskega praznika, ki pa bo letos, tudi zaradi150. obletnice Pihalnega orkestra Izola, zares poseben. Zaenkrat vemo, da bo zlato nagrado prejel dirigent orkestra Mirko Orlač, srebrno pa Strelski klub Izola.

Ob občinskem prazniku bo Občina Izola tudi letos podelila občinska priznanja posameznikom in organizacijam, ki s svojim delovanjem pomembno prispevajo k razvoju in ugledu skupnosti.

Slovesna podelitev bo v soboto, 12. julija, na svečani proslavi v izolskem letnem kinu Arrigoni, na kateri bo nastopil Pihalni orkester Izola, z gosti Štefico Graselli na sopranu, Gregorjem Ravnikom na tenorju in Juretom Počkajem na baritonu.

Na zadnji občinski seji so svetniki in svetnice potrdili dva predloga Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja. Svojo odločitev so obrazložili tako-le:

Zlato priznanje - Mirko Orlač
Zlato priznanje bo prejel Mirko Orlač, ki je z dirigentsko palico Izola ponesel v svet.

Zlato priznanje Občine Izola letos prejme Mirko Orlač - glasbeni pedagog, dirigent in gonilna sila številnih glasbenih projektov v lzoli in širše. V slovensko Istro je leta 2005 »začasno« prišel kot učitelj trobil, a sta ga življenje in delo kmalu trdno zasidrala v izolsko skupnost.
Leta 2007 je kot član Pihalnega orkestra Izola prevzel dirigentsko palico in orkester popeljal v novo obdobje. S svežim pristopom in premišljenim izborom programa je orkestru dal nov zagon. Kmalu so sledili vidni uspehi na domačih in mednarodnih tekmovanjih. Ob tem pa Orlač vodi se šolski pihalni orkester podružnične šole v Izoli (Glasbena sola Koper), kjer vzgaja mlade, bodoče glasbenike. Njegovo delo presega okvirje glasbene  stroke: zavedajoč  se  pomembne socialne vloge kulturnih društev, z glasbo združuje generacije in ustvarja skupnost. Člani orkestra v njem prepoznavajo mentorja in oporo, ki spodbuja ustvarjalno preživljanje prostega časa in prenašanje izzivov sodobnega sveta.
V zadnjem času se posveča projektom, ki orkester peljejo na domača in tuja prizorišča, kjer predstavljajo Izolo z raznolikim programom. Orlač v glasbenem svetu s pogumom združuje na videz nezdružljivo in navdušuje tako gostujoče glasbenike kot občinstvo.

Srebrno priznanje - Strelski klub Izola
Srebrno priznanje Strelskemu klubu Izola za 70 let vztrajnosti in uspehov.

Strelski klub Izola letos praznuje častitljivih 70 let delovanja. V sedmih desetletjih so člani ne le ohranjali, temveč tudi razvijali tradicijo športnega strelstva v mestu. Klub je v tem času preživel številne selitve in izzive, vendar se je vedno znova utrdil kot prostor predanosti, povezovanja in športa.
Za seboj ima pomembne organizacijske uspehe - med drugim dve državni prvenstvi z več kot 400 tekmovalci. Danes klub deluje na enem najlepših elektronskih strelišč v zahodni Sloveniji, kjer trenirajo državni prvaki in mladi reprezentanti. Njihova oprema je vrhunska, gonilna sila napredka pa je prostovoljno delo.
Zavezniki so tudi k vzgoji mladih: vsako leto na strelišče privabijo vsaj enega otroka »z ulice« in mu nudijo varen prostor, da lahko raste v disciplini, osredotočenosti in športnem duhu. Srebrno priznanje je poklon neomajni vztrajnosti, prostovoljstvu in športni odličnosti.

Več na prazniku samem
Informacije o tern, kdo so še ostali nagrajenci, zaenkrat še nimamo in je do zaključka uredništva še nismo dobili. Vsekakor pa je pričakovati prav posebno proslavo ob prazniku Občine Izola, saj letos obeležujemo tudi 150. obletnico delovanja Pihalnega orkestra Izola, ki je za priložnost pripravil izvedbo opere "La Traviata" Giuseppeja Verdija.
Kot so zapisali, je "La Traviata", skupaj z "Rigoletom" in "Trubadurjem", ena izmed treh oper iz tako imenovane ljudske trilogije Giuseppeja Verdija . Zelo verjetno je , da si je Verdi med svojim bivanjem v Parizu imel priložnost ogledati gledališko uprizoritev Dumasove drame. Zagotovo pa je prav v tem obdobju dobil zamisel, da bi na podlagi te zgodbe ustvaril novo opero, ki jo je v kratkem času tudi dokončal.
6. marca 1853 je bila "La Traviata" prvič izvedena v beneškem gledališču La Fenice, vendar ni naletela na odobravanje občinstva. K neuspehu so prispevali tako pomanjkljiva pevska izvedba kot tudi tema, ki je bila za tisti čas predrzna in se je oddaljevala od ustaljenih melodramatskih vzorcev, ki jih je bilo občinstvo navajeno.
Že naslednje leto so opera ponovno uprizorili z ustreznejšo zasedbo, pri čemer so dogajanje prestavili v 18. stoletje, v čas Ludvika XIV. Nova različica brez neposredne povezave z aktualno, škandalozno tematiko, je omogočila občinstvu, da je zgodbo lažje sprejelo in opera je doživela svoj prvi veliki uspeh.
Danes "La Traviata" ostaja ena najbolj priljubljenih in pogosto izvajanih oper na svetu."