Novice, članki in odmevi ...
12. oktobra 2024 je naš Otroški pevski zbor koprske in izolske glasbene šole nastopil na dobrodelnem koncertu Društva Viljem Julijan v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. Oder so si delili še z mladinskim in otroškim zborom OŠ Narodnega heroja Maksa Pečarja in Glasbene matice Ljubljana ter odmevnejšimi imeni slovenske glasbene scene, kot so Soulgreg Artist & Biglights Band, Gregor Ravnik, Isaac Palma, Nastja Gabor, Nina Strnad in Vila Eksena.
Preberi več ...
Društvo slovenskih skladateljev je spomladi izdalo zgoščenko slovenskih klavirskih miniatur Spominčice. Na njej je 34 klavirskih kompozicij 27 slovenskih skladateljev. Izvajalec je Bojan Glavina. Skladateljski opus pianista in pedagoga Bojana Glavine obsega orkestralna dela, opero in balet, zborovsko glasbo in vokalno-instrumentalna dela. Najbolj ustvarjalen je na področju komorne in solistične glasbe. Izdal je več kot 600 glasbenih del. Na sedmih avtorskih zgoščenkah zavzemajo skladbe za klavir glavno mesto.
Preberi več ...
Čudežni deček na bobnih. Otroški “motor benda”. Gaj Bostič je že kot enajstletnik nastopal z rock in jazz zasedbami in vzbujal radovednost pri občinstvu. Danes 23-letnik iz Portoroža zaključuje študij jazza na dunajskem konservatoriju, igra v več zasedbah in komponira.
Preberi več ...
Otroški, mladinski in dekliški pevski zbor so glasbeni otroci Glasbene šole Koper, ki pri svojem ustvarjanju uporabljajo najlepši inštrument, kar jih poznamo - glas. Nedavna svečanost v dvorani Sv. Frančiška je obudila spomin na njihov nastanek, prehojeno pot, osvojene nagrade in zvestobo petju.
Preberi več ...
Slovenski pianist, skladatelj in glasbeni pedagog Bojan Glavina je posegel po kratkih, pogosto spregledanih biserih slovenskega klavirskega repertoarja.
Preberi več ...
Minulo soboto je Avditorij Portorož gostil dogodek, ki bo še dolgo odmeval in nanj ne gre zlahka pozabiti. V okviru projekta Erasmus+ se namreč vsako leto številni mladi glasbeniki iz številnih držav udeležijo avdicije, ki jo prireja graški Konservatorij Johann-Joseph-Fux s podporo graškega Musikvereina in se naposled združijo v Youth Orchestra Alpe-Adria.
Preberi več ...
Iz preproste želje po skupnem muziciranju je nastalo čudovito in plodno sodelovanje dveh mladih glasbenic, Sofie Masliuk, učenke 7 razreda klavirja iz razreda prof. Danijele Masliuk in Metke Mateta, dijakinje 1. letnika harmonike iz razreda mag. Erike Udovič Kovačič.
Preberi več ...
Najboljši v državi je otroški pevski zbor Glasbene šole Koper!
Preberi več ...
V Kulturnem centru Delavski dom Zagorje ob Savi je 14. maja potekalo 27. državno tekmovanje otroških pevskih zborov 2024, kjer je na treh tekmovalnih koncertih nastopilo 19 zborov iz vse Slovenije. Ocenjevala jih je petčlanska žirija. Najboljši zbor tekmovanja je bil otroški pevski zbor Glasbene šole Koper in podružnice Izola z zborovodkinjo Kristino Babič, ki je prejel tudi več posebnih priznanj. Ta sta prejela še OPZ OŠ Destrnik – Trnovska vas, zborovodja Ernest Kokot, in OPZ OŠ Alojzija Šuštarja Ljubljana Šentvid, zborovodja Tine Bec.
Preberi več ...
Zveza primorskih glasbenih šol - ZPGŠ, je na predvečer Svetovnega dneva klavirja (to je simbolično 88. dan v letu, številka ponazarja število klavirskih tipk) v Glasbeni šoli Koper gostila pianiste vseh 12-ih primorskih šol, ki so se z izvajanjem 99-ih klavirskih skladb primorskega skladatelja Bojana Glavine poklonili svojem instrumentu in skladatelju, ki je velik del svojega bogatega opusa posvetil ravno otrokom in mladostnikom na tem "kralju glasbil".
Preberi več ...
Klavir, z izjemno in bogato dediščino, je skozi leta postal nepogrešljiv del številnih glasbenih sestavov. Čeravno gre za izrazito klasično glasbilo, je njegova priljubljenost presegla meje klasične glasbe. Svetovni dan klavirja, ki ga bomo obeležili jutri, na 88. dan v letu, simbolizira izjemno priljubljenost tega glasbila, saj klavir ravno tako šteje 88 tipk. V pogovoru s skladateljem in pianistom Bojanom Glavino smo raziskali vlogo klavirja v današnji družbi, pomen učenja klavirja ter se poglobili v nje vpliv na kulturo.
Preberi več ...
V Kopru so, kot kaže, vendarle našli dolgoročno rešitev, s katero bi precej omilili, če že ne rešili, prostorsko stisko, ki pesti glasbeno šolo. Upe polagajo v palačo Fontico na Brolu. “Lokacija je odlična,” je danes sporočil ravnatelj Glasbene šole Koper Iztok Babnik.
Preberi več ...
Medgeneracijsko središče je včeraj postalo tudi glasbena učilnica za mlade pianiste. V njem je namreč svojo prvo uro klavirja z učenci odigrala profesorica Aleksandra Alavanja Drucker. V inštrumentalni ekipi Glasbene šole Koper, ki v Ankaranu že drugo šolsko leto izvaja glasbeni pouk, sta še violina in flavta.
Preberi več ...
Pri kronološkem pregledu glasbenega izobraževanja v Istri po drugi svetovni vojni ne moremo mimo dejstva, da se je pričelo 21. decembra 1948 v Portorožu. Umetniška motivacija je Srečka Kumarja spodbudila, da je organiziral pevovodski tečaj in nato ustanovil glasbeno šolo. Po dveh letih so šolo preselili v Koper. Leta 1953 je Vladimir Lovec, takratni ravnatelj šole, poslal Okrajnemu ljudskemu odboru predlog za ustanovitev glasbene šole v Piranu, ki je čez tri leta postala samostojna. Kako pa je bilo v Izoli?
Preberi več ...
Kaj pomislite ob imenu Zora Perello Godina? Zgodba mladega dekleta, ki se je 14. maja 1922 rodila v Trstu, mami iz Velikih Loč in očetu iz Reggio Calabrie, ter o njeni odločitvi za boj zoper raznarodovalni fašizem in bridki smrti v taborišču, je ena tistih, ki jih je treba pripovedovati, je prepričana Darinka Vovk iz Ankarana. Tako je nastala zamisel, da bi jo uprizorili. Že od lanske 100. obletnice rojstva jo igrajo istrski dijaki pod mentorstvom Samante Kobal. V soboto so ganili občinstvo v polni dvorani v Svetem Antonu.
Preberi več ...
“S sestankom in pogovorom na Mestni občini Koper sem zadovoljen in veselim se nadaljnjih skupnih korakov v novem letu 2024,” pravi Iztok Babnik, ravnatelj Glasbene šole Koper.
Preberi več ...
Bilo je spomladi, 4. marca 1963. V baročni dvorani glasbene šole so zazvenele skladbe Haydna, Turina, Škerjanca, Griega, Čajkovskega, Dvoraka in Rahmaninova. Koncertiral je Trio Lorenz. Ustanovljeno je bilo Društvo prijateljev glasbe (DPG). Zaradi duhovne odprtosti, zavidljivega ugleda, kakovostnega izbora koncertov, dobre organizacije in mediteranske radoživosti je Koper postal novo središče ozvočenega zemljevida Slovenije.
Preberi več ...
“Mi nismo samo Beethoven in Mozart. Naši klasični glasbeniki znajo igrati tudi rock in pop in metal. Če želimo ohraniti poslanstvo glasbene šole in ponuditi kakovosten pouk tudi v bodoče, potrebujemo prostore. Bojujemo se za kulturni utrip mesta in širše okolice,” je včeraj v popotnico peticiji za reševanje prostorske stiske povedal Boris Benčič, pomočnik ravnatelja Glasbene šole Koper. Peticijo je podpisalo že 1700 ljudi.
Preberi več ...
Glasbena šola Koper se sooča s prostorsko stisko, zato pozivajo občino, naj zagotovi sredstva za izdelavo projekta širitve šole. Zdaj so raztreseni po Kopru, tudi v neprimernih prostorih, je za STA pojasnil ravnatelj Glasbene šole Koper Iztok Babnik. Prepričan je, da mora glasbena šola ostati v mestnem jedru.
Preberi več ...
Glasbena šola Koper poziva občino k reševanju prostorske stiske
Preberi več ...
V Glasbeni šoli Koper se že več let soočajo s prostorsko stisko, kar jim otežuje delo in kakovostno poučevanje. Ravnatelj glasbene šole Iztok Babnik je sestavil pismo podpore, s katerim koprsko občino poziva k urgentnemu reševanjih prostorskih težav.
Preberi več ...
Prostorska stiska Glasbene šole Koper je že tako velika, da je njen ravnatelj Iztok Babnik sestavil pismo podpore, s katerim prosi za urgentno reševanje prostorskih težav. Mestna občina Koper zaenkrat nima konkretnega odgovora na stisko, ki jo čutijo profesorji in dobrih tisoč mladih glasbenikov in plesalcev. Podpisovanje pisma bo potekalo do konca tedna.
Preberi več ...
Die Musikschulen Voitsberg und Bärnbach unternahmen mit ihrem gemeinsamen Musikschuldirektor Wolfgang Jud im Rahmen von Erasmus+ eine Bildungsreise ins slowenische Koper. Die Partnermusikschule in Koper ist mit knapp 900 Schülerinnen und Schülern eine der größten und renommiertesten Musikschulen in Slowenien.
Preberi več ...
V soboto, 30. septembra 2023, se je na Glasbeni šoli Koper odvijal Flavtistični dan.
Preberi več ...
Slovenski glasbenik: organist, pianist, skladatelj, pedagog, publicist in predavatelj Bojan Glavina
Preberi več ...
Bojan Glavina prejemnik Gerbičeve nagrade za življenjsko delo
Preberi več ...
Na pianističnem tekmovanju Merci, Maestro!, ki je bilo aprila v Bruslju (Belgija), je med udeleženci iz dvaindvajsetih držav sveta kot edina predstavnica Slovenije sodelovala mdi učenka Glasbene šole Koper, podružnice Piran, desetletna Astrid Glavina.
Preberi več ...
Nedavno je izšel učbenik za pouk gumbne harmonike Prve gumbolovščine so več kot pustolovščine profesorice Mirjane Gvozdenac, učiteljice harmonike na glasbenih šolah v Izoli in Piranu.
Preberi več ...
Marca letos je v več krajih potekalo tradicionalno, že 52. državno tekmovanje mladih glasbenikov Slovenije - TEMSIG, ki se ga je udeležilo kar 754 tekmovalcev iz šestdesetih glasbenih šol.
Preberi več ...
V Stari Gorici je od 26. do 29. maja potekalo tekmovanje »Giovani talenti 2023«, ki se je udeležil izolski violončelist Alexander Hajdin, ki ga bolj poznamo kot uspešnega sabljača, saj se ponaša tudi z dvema naslovoma državnega prvaka in enim naslovom vice prvaka.
Preberi več ...
V sredo, 5. aprila 2023, je v Kulturnem domu Cerknica potekala svečana podelitev nagrad in priznanj Frana Gerbiča. Nagrade in priznanja Frana Gerbiča so najvišje stanovske nagrade, ki jih Zveza slovenskih glasbenih šol letos že 20. podeljuje najzaslužnejšim glasbenim pedagogom in organizatorjem za življenjsko delo ter za izjemne dosežke na pedagoškem in organizacijskem področju pri uveljavljanju glasbene vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji. Zveza Slovenskih glasbenih šol je v dvajsetih letih podelila 37 nagrad in 62 priznanj Frana Gerbiča.
Preberi več ...
V 80. letih preteklega stoletja je bila želja po negovanju ljubezni do klasične glasbe tudi po zaključeni formalni izobrazbi na glasbeni šoli tako velika in živa, da so bivši učenci godal kljub številnim obveznostim sprejeli izziv in se organizirali v orkester. In tako se je začelo. Obalni komorni orkester je bil ustanovljen leta 1983. Njegov prvi dirigent je bil Borut Logar, priznani primorski pedagog in violinist.
Preberi več ...
Preberi več ...
Pretekli teden se je odvijalo 52. državno tekmovanje mladih glasbenikov RS – TEMSIG 2023. Na podružnici Izola, Glasbene šole Koper, smo se razveselili izjemnih uspehov učencev tolkal ter trobil, kar je rezultat vztrajnosti in discipline učencev ter učiteljev.
Preberi več ...
Izolanka Ana Birsa Krušec, 22-letna študentka Akademije za glasbo, je s kljunasto flavto ob drugih uspehih lani na Temsigu dosegla maksimalnih sto točk. Kot pevka je uspešna tudi na zborovskih tekmovanjih, kot članica različnih ansamblov pa tudi na odrih.
Preberi več ...
Ema Hladnić, 14-letna Pirančanka, že vrsto let dosega izjemne rezultate na klavirskih tekmovanjih, uspešno pa tekmuje tudi v naravoslovju, slovenščini in angleščini. Vseh, tudi najtežjih nalog se loteva z nasmehom in z neizmerno delovno vnemo.
Preberi več ...
Desetletna Astrid Glavina iz Sečovelj se vse od petega leta uči klavir in uspešno tekmuje: priigrala si je že sedem prvih in dve drugi nagradi. Rada se ukvarja s športom, veliko bere, je zelo ustvarjalna in ima bujno domišljijo.
Preberi več ...
Jana Ilić, dijakinja umetniške gimnazije v Kopru, prihaja iz Srbije, kjer je že od svojega osmega leta žela izjemne uspehe, potem pa se je prav zaradi flavte z vso družino preselila v Slovenijo. Tu je letos prvič zaigrala kot solistka z orkestrom.
Preberi več ...
Glasbena šola Izola je s koncertom v kulturnem domu, ki je na odru povezal več kot 30 nastopajočih, obeležila 70. obletnico delovanja. Čeprav je o prvih letih malo pisnih virov, ti z zanesljivostjo pričajo o začetkih delovanja šole leta 1952.
Preberi več ...
100. obletnica rojstva skladatelja Vladimirja Lovca
Muzikološki simpozij ob zaključku leta Vladimirja Lovca je z devetimi referati osvetlil življenje in delo tega koprskega skladatelja, ob tem pa pod vprašaj postavil njegov ustvarjalni moto, »Glasba mora biti iskrena, poštena, neposredna in lepa«. Preberi več ...
Muzikološki simpozij ob zaključku leta Vladimirja Lovca je z devetimi referati osvetlil življenje in delo tega koprskega skladatelja, ob tem pa pod vprašaj postavil njegov ustvarjalni moto, »Glasba mora biti iskrena, poštena, neposredna in lepa«. Preberi več ...
V soboto je v dvorani sv. Frančiška Akademski pevski zbor Univerze na Primorskem (APZ UP) pripravil prednovoletni koncert Zvezd srebrni sij. Predstavili se se tudi gostujoči MPZ Osnovne šole Šmarje pod vodstvom Suzane Čopi Stanišić, MPZ Glasbene šole Koper pod taktirko Maje Cilenšek in osveženi MeMPZ Gimnazije Koper, ki ga vodi Andrej Makor, vse bolj uveljavljeni skladatelj, čigar skladbe so zaživele tudi tokrat.
Preberi več ...
Tržačan Jan Kuret Coretti se kljub rosnim letom bliža koncu študija na specialni glasbeni gimnaziji v Weimarju. Prihaja iz glasbene družine, njegove študijske poti pa ga že od malega vodijo daleč od doma, a s spoznanjem, da mora verjeti vase.
Preberi več ...
Zavod lepih umetnosti v sodelovanju z Mestno občino Koper, Društvom prijateljev glasbe, Pokrajinskim muzejem in Zvezo kulturnih društev končuje jubilejno leto, posvečeno 100. obletnici rojstva koprskega skladatelja Vladimirja Lovca.
Preberi več ...
Na festivalu Kitarika so se v začetku novembra predstavili vrhunski glasbeniki kitaristi in gostje svetovnih koncertnih odrov.
Preberi več ...
Prepleteni zgodbi nadarjene in zavzete mlade glasbenice Elizavete Ilienko in mestne palače, ki stoji v zgodovinskem delu Izole in v kateri je glasbena šola, pripovedujeta, kako je palača Besenghi degli Ughi, zgrajena v letih od 1775 do 1781, dala zavetje glasbi in tudi prihodnosti.
Preberi več ...
V portoroškem Avditoriju sta kar dva orkestra pod taktirko Slavena Kulenovića počastila spomin na Vladimirja Lovca. Ob 100-letnici rojstva so tako zazvenele tudi njegove simfonične partiture.
Preberi več ...
V Kopru obeležujejo stoletnico rojstva skladatelja, pianista in glasbenega pedagoga Vladimirja Lovca - Z glasbo je navdušil številne generacije koprskih otrok in sooblikoval povojni glasbeni utrip Istre
Preberi več ...
Violinistka Živa Kralj, dijakinja koprske umetniške gimnazije, je lani dosegla nekaj opaznih uspehov, najprej na državnem tekmovanju Temsig, potem še z uvrstitvijo v evropski mladinski orkester Concertgebouw v Amsterdamu. Letos pa bo igrala v svetovnem orkestru v Švici.
Preberi več ...
Jugendliche aus Koper und Graz im Musikverein.
Preberi več ...
Kitaristka Andreja Žiberna, lanskoletna nagrajenka državnega in dveh mednarodnih tekmovanj, maturantka umetniške gimnazije v Kopru, prihaja iz Tomaja. Že od otroštva je njena največja ljubezen kitara, a za poklicno pot si je izbrala računalništvo.
Preberi več ...
Kitarist Jurij Mušič iz Prvačine, maturant umetniške gimnazije v Kopru, je kljub rosnim osemnajstim letom zelo razgledan in ustvarjalen mladenič mnogih talentov, za nadaljnje šolanje pa je izbral glasbo.
Preberi več ...